A megfelelő teniszütő kiválasztása minden bizonnyal az első döntés, amellyel találkozol, amikor úgy döntesz, hogy elkezded teniszkarrieredet. Akár első ütőnél, akár későbbi ütők vásárlásánál is nehéznek tűnhet a választás. Azért, hogy megkönnyítsük ezt a folyamatot, megmutatjuk az ütő általános jellemzőit és az egyes paraméterek hatását a játékod teljesítményére.
A megfelelő ütő kiválasztása első pillantásra rendkívül bonyolultnak tűnhet. Az öt legfontosabb dolog, amit már a teniszkarriered elején érdemes szem előtt tartani: a súly, a fejfelület, az egyensúlypont, a felhasznált anyagok és a markolat mérete. Ezután vedd figyelembe az olyan paramétereket, mint a keret merevsége vagy az úgynevezett lengési súly.
Teniszütő súlya
Ami a felnőtteknek tervezett ütők súlyát illeti-200-300 gramm között mozognak. Ez a paraméter elsősorban a stabilitásért felelős. Egy kezdő számára az ütőnek könnyűnek kell lennie, hogy megkönnyítse a manőverezést és a megfelelő technika kifejlesztését. A könnyű ütő kisebb veszélyt jelent a kéz túlterhelésére. A kezdő férfi játékosoknak 270-285 grammos ütőket érdemes keresniük. A nőknek még könnyebb - lehetőleg 260-270 gramm közöttit érdemes használni. A súly növekedésével a keret stabilitása nőni fog, így ha elérsz a középső szintre, 280-300 grammos ütők válnak alkalmassá, és végül haladó játékosként kísértésbe vihet a 300 gramm feletti ütők használata.
A teniszütő fejének felülete
Az ütő erejét főleg a fej mérete befolyásolja, ezért kezdetben a felületének nagynak kell lennie. 100 négyzethüvelyk (645 négyzetcentiméter) a minimum, de a megnövelt fej lenne a legjobb - 102 négyzethüvelyk (660 négyzetcentiméter) vagy 105 négyzethüvelyk (675 négyzetcentiméter). A nagyobb fej nagyobb erőt biztosít, továbbá nagyobb ideális ütési felületet (kevésbé bünteti a pontatlanabb ütéseket). Növekvő tapasztalattal a 100 négyzetcentiméteres és kisebb ütők alkalmasabbak is lesznek a jobb labdaérzet és irányítás miatt.
Felhasznált anyagok
A kezdők számára a legérzékenyebb kérdés, főleg azért, mert a legnagyobb hatással ez van az árra. A magasabb gyártási minőség magasabb költségekkel jár, de ez nem olyan jelenség, amely csak a teniszben fordul elő. Az ütők alumíniumból, grafit kompozitból és grafitból készülhetnek. Az első lehetőség a legkevésbé előnyös, kivéve, ha a teniszt alkalmi tevékenységként kezeled. Az alumínium ütők sérülhetnek, és nagy stresszt okoznak a kezedben. Az alumínium ütők hosszú ideig tartó használata sérülést okozhat, ami hosszú távon megakadályozza a teniszezést. A grafit kompozitból készült teniszütők között vannak – amiknek egy része alumíniumból, de a legfontosabb részük jobb tulajdonságokkal rendelkező alumíniumból van. Ezek olcsóbbak, mint a teljesen grafit ütők. A grafitütők jóval nagyobb erőt, kontrollt, játék kényelmet és - ami talán a legfontosabb – veszélytelen terhelést, egészséget biztosítanak. A grafitütők a legdrágábbak, de ebbe érdemes befektetnünk, mert biztosak lehetünk benne, hogy nem lesznek negatív hatással az egészségünkre. A vezető játékosok által népszerűsített legújabb grafitütő-modellek gyakran új technológiákkal fejlesztik. Nézd meg a legújabb grafit ütőket. Ugyanazon ütők korábbi modelljeit sokkal alacsonyabb áron lehet megvásárolni. Tekintsd meg a grafit ütők aktuális ajánlatát.
Markolat mérete
Az ezzel kapcsolatos ismeretek rendkívül fontosak, függetlenül attól, hogy milyen szinten játszanak, sokan akaratlanul is kihagyják ezt a szempontot. A megfelelően kiválasztott markolat nemcsak a kéz sérülésének kockázatát csökkenti, hanem a markolat és az ütő fogásának kényelmét is elősegíti. A régi és bevált szabály az, hogy a helyes fogás az, ahol a másik kéz mutatóujja illeszkedik a fogásban levő tartó kéz hüvelykujja és leghosszabb ujja közé. Ha megfogod az ütőt a játszó kézzel, összezárod az ujjaidat a markolaton, rés keletkezik az ujjaid hegye között. A résbe beilleszted a másik kéz mutatóujját. Ha oda illik, akkor jó a markolat mérete. Ha sok hely van - a méret túl nagy. Ha az ujjad nem fér be, a méret túl kicsi. A markolat mérete csak a kéz méretét veszi figyelembe, a játékos magassága nélkül. Cikkünkben információt találhatsz a markolat megfelelő méretének kiválasztásáról: "Teniszütő markolat mérete - hogyan kell mérni?"
Az ütőkeret merevsége
A merevség arról árulkodik, hogy milyen mértékben deformálódik a keret, amikor a labdával érintkezik. Ezt a paramétert RA egységekben fejezik ki. A merevebb ütők erősebb ütést tesznek lehetővé, de ezzel szemben több rezgés jut a csuklóra. A rugalmas ütők jobb irányítást biztosítanak a labda felett, és kevésbé terhelik a csuklót. A rugalmasságtól függően három ütőcsoportot különböztethetünk meg: rugalmas keretek (<60 RA), közepesen rugalmas keretek (60-69 RA) és merev keretek (> 70 RA).
Teniszütő súlypontja
Más néven egyensúlyi pont, ez határozza meg azt a helyet, ahol az ütő tömegközéppontja található. Ez milliméterben (mm) vagy centiméterben (cm) van megadva, és a fogástól a tömegközéppontig mérik. Ha a súlypont a markolaton található (HL-fejkönnyű), ha ez a távolság legfeljebb 325 mm, egyensúlyozott, ha ez a távolság 325-335 (E- Even), és ha 335 mm felett van, az ütőt fejnehéznek tekintik. A fej felé eltolt egyensúlyi pont a fejnehéz (HH-Head Heavy) lehetővé teszi a játékos számára, hogy nagyobb ütőerőt generáljon. A markolat felé eltolt tömegközéppont megkönnyíti az ütő manőverezését és irányítását. Kezdőknek (rövid lendítéssel) ajánlott semleges egyensúlyú ütőket használni, vagy a kissé a fejnehéz felé mozdulni, hogy a csapások dinamikusabbak legyenek. Fontos megjegyezni, hogy a húr nélküli ütőknél a húr nélküli súlypont van megadva- a húrokkal rendelkező ütőknél a tömegközéppont körülbelül 10 mm-rel mozdul el a fej felé.
Swingweight
Itt érzed a valójában a legjobban az ütő súlyát lendítés és az ütés idején. Ez a paraméter az eredő tömegből, az ütőre való eloszlásából, a keret egyensúlyából és aerodinamikájából adódik (amelyet a fej vastagsága, alakja és mérete befolyásol) Minél nagyobb, minél magasabb az index, annál nagyobb a tehetetlenség és annál keményebb manőverezni az ütővel, ezzel szemben több energiát fog adni (a nagyobb sebesség miatt).