Adolf és Rudolf Dassler vállalatának kezdetei
Az egész márka története 1924-ig nyúlik vissza, amikor a két Dassler testvér, Adolf és Rudolf megalapították cipőgyártó cégüket. A vállalat Gebrüder Dassler Schuhfabrik, azaz "Dassler Brothers Shoe Factory" néven működött. A testvérek számos sporteseményhez segédkeztek a szöges sportcipők tervezésében. A fordulópont 1936-ban következett be, amikor Dassler meggyőzte Jesse Owens amerikai sprintert, hogy a berlini nyári olimpián a cég kézzel készített tüskéit használja. Ez azt jelentette, hogy alig 12 évvel a megalapítása után a vállalat máris jelen volt egy olyan jelentős eseményen, mint az olimpiai játékok.
A testvéri kapcsolat megszakadása és az Adidas megalapítása
1949-ben a testvérek közötti kapcsolat megromlott, és Adolf és Rudolf külön cégeket alapítottak, amelyek üzleti versenytársakká váltak. Adolf hozta létre az Adidas márkát, Rudolf pedig a Pumát.
1952-ben az Adidas két üveg whiskyért és 1600 eurónak megfelelő összegért megvásárolta a jellegzetes háromcsíkos logót a finn Karhu Sports cipőmárkától. A Trefoil logót (amelyet ma az Adidas Originals termékcsaládban használnak) 1972-ben vezették be az 1972-es nyári olimpiai játékokra. A logó 1997-ig élt, amikor is felváltotta a világhírű "három csík", amely a mai napig megtalálható a termékeiken.
A márka fejlődése
Az 1990-es évek végére a vállalat gigantikusan megnövelte bevételeit és megnőtt. 2005-ben az Adidas kinyilvánította szándékát a Reebok márka felvásárlására, ami 2006-ban meg is valósult. A felvásárlás lehetővé tette az Adidas számára, hogy a másik óriáscéggel, a Nike-val versenyezzen világszerte, mint a második számú sportcipőgyártó.
2005 szintén innovatív év volt, mivel az Adidas piacra dobta az első olyan lábbelit, amelyben mikroprocesszorokat használtak. Az Adidas 1 olyan mikroprocesszorral volt felszerelve, amely másodpercenként 5 millió számítás elvégzésére volt képes, és automatikusan a környezethez igazította a cipő párnázottsági szintjét.
Ma az Adidas szinte teljes ruházati termékkínálatot árul, beleértve a férfi és női Adidas pólókat, pulóvereket, kabátokat, nadrágokat, leggingseket és azt, ami a Dassler márka kezdete óta megmaradt - a lábbeliket. Fontos, hogy a vállalat számos sportághoz gyárt lábbeliket. Itt említhető a labdarúgás és a tenisz, hiszen termékpalettájukon szerepelnek Adidas teniszcipők férfiaknak és nőknek. Emellett a vállalat a legnagyobb sportmelltartó gyártó Európában és a második legnagyobb a világon.
Adidas a sportban
Az egyik fő sportág, amelyre az Adidas mindig is összpontosított, a futball és a hozzá kapcsolódó futballruházat és -felszerelés. Ez tette a világ vezető márkájává, amely a klubok és a nemzeti csapatok számára biztosít felszereléseket.
A labdarúgás mellett az Adidas számos más sportághoz is kapcsolódik, mint például:
- Baseball,
- Kosárlabda,
- Krikett,
- Golf,
- Sportgimnasztika,
- jégkorong,
- Lacrosse,
- futás,
- gördeszkázás,
- Kabaddi.
Adidas tenisz
A fent említett sportágakon kívül az Adidas több évtizede, konkrétan az 1960-as évek közepe óta foglalkozik teniszfelszerelések gyártásával is. A világ legjobb teniszezői közül sokan kötődtek a márkához. A profi korszak kezdetének meghatározó játékosai - Stan Smith és Ilie Nastase - kifejezetten az Adidashoz kötődtek.
Az 1980-as és 1990-es években olyan teniszezőket és teniszezőket láthattunk a pályákon, mint Ivan Lendl, Stefan Edberg és Steffi Graf, akik a német márka ruházatát viselték. Lendl pályafutása nagy részében Adidas ütőket használt, elsősorban az Adidas GTX-Pro és Adidas GTX Pro-T modelleket.
A jelenlegi korszakban is számos neves férfi és női sportolót tudunk megnevezni, akiknek szerződésük van az Adidasszal. Ezek közé tartoznak többek között:
- Dominic Thiem,
- Stefanos Tsitsipas,
- Fernando Verdasco,
- Felix Auger-Aliassime,
- Jo-Wilfried Tsonga,
- Alexander Zverev,
- Maria Sakari,
- Garbine Muguruza,
- Angelique Kerber,
- Jessica Pegula,
- Jelena Ostapenko,
- Kristina Mladenović,
- Jelena Rybakina.