• BLACK FRIDAY
  • Akár 70%-os megtakarítás
Ajánlatok ban:
EDDIG:
Ingyenes kiszállítás 51199 Ft  felett
Ingyenes kiszállítás 51199 Ft felett
Visszatérítés 30 nap
Visszatérítés 30 nap
Több mint 17000 termék
Több mint 17000 termék

Grand Slamek - A legfontosabb teniszversenyek

A tenisz olyan sport, amely évtizedek óta szurkolók millióit izgatja világszerte. De még a számtalan torna és mérkőzés között is van négy olyan esemény, amely minden más esemény közül kiemelkedik. Ezek természetesen a Grand Slam-tornák - az Australian Open, a French Open (Roland Garros), Wimbledon és a US Open. Ezek a rangos versenyek a teniszversenyzés csúcsát jelentik, és a világ legjobb férfi és női játékosait vonzzák. Ebben a cikkben felfedezzük az egyes versenyek lenyűgöző történetét, megnézzük az általuk kínált hatalmas díjakat, és megvizsgáljuk a teniszpályák egyedi jellemzőit, amelyeken ezeket a figyelemre méltó eseményeket játsszák.

 

Australian Open - Grand Slam a világ másik végéről

Története: Az Australian Open, amelyet barátságos légköre és nyári éghajlata miatt „Happy Slam”-nek is neveznek, a Grand Slam-tornák közül a legfiatalabb. Eredete 1905-re nyúlik vissza, amikor először Australasian Championships néven rendezték meg. A verseny 1927-ben Australian Championships néven vált ismertté, 1969 óta pedig a jelenlegi nevét viseli: Australian Open.

A torna fennállásának első évtizedeiben az Európától és Észak-Amerikától való távolsága miatt sok kiváló játékos nem vett részt a versenyen. A helyzet teljesen megváltozott az Open korszakában, amely 1968-ban kezdődött. Azóta az Australian Open folyamatosan növelte a presztízsét, és végül egyenrangú partnere lett a többi Grand Slam-tornának.

Érdemes megemlíteni, hogy a verseny többször is változtatta a helyszínét. Kezdetben Ausztrália és Új-Zéland különböző városaiban játszották, hogy végül 1972-ben Melbourne-ben legyen az állandó helyszíne. A torna helyszíne 1988 óta a Melbourne Park, korábbi nevén Flinders Park.

Az Australian Open díjai

Az Australian Open híres a bőséges pénzdíjairól. A 2024-es évben az összdíjazása elérte a rekordösszegű 86,5 millió ausztrál dollárt. Az egyéni versenyek (férfi és női) győztesei egyenként 3,15 millió ausztrál dollárt kapnak. Ez óriási ugrás a torna első alkalmaihoz képest, amikor a díjak minimálisak voltak, vagy egyáltalán nem is léteztek.

Australian Open pályái

Az Australian Opent kemény borítású pályákon játsszák. A jelenleg használt felület a Plexicushion, amely 2008-ban váltotta fel a korábban használt Rebound Ace-t. Ezek a pályák közepes labdapattogási sebességgel rendelkeznek, ami a sokoldalú játékosoknak kedvez. A torna fő pályája a Rod Laver Arena, amely a legendás ausztrál teniszező után kapta a nevét. Ez a pálya behúzható tetővel van felszerelve, így a játék akár eső vagy extrém hőség esetén is folytatódhat.

Grand Slam Roland Garros - a French Open Vörös Salakja

A French Open, más néven Roland Garros az év második Grand Slam-tornája. Története 1891-ig nyúlik vissza, amikor az első francia teniszbajnokságot játszották. Kezdetben a verseny nem volt elérhető a Franciaországon kívüli játékosok számára, de 1925-ben megnyílt a nemzetközi résztvevők előtt.

A „Roland Garros” az első világháborúban elesett francia repülés úttörőjéről kapta a nevét. Amikor 1928-ban Párizsban új teniszkomplexumot építettek, a hős tiszteletére Roland Garrosról nevezték el.

A French Open május végén és június elején kerül megrendezésre, és fizikailag a legnagyobb kihívást jelentő Grand Slam-tornának számít, mivel a lassú, salakos felülete miatt a játékosoknak rendkívül keménynek és türelmesnek kell lenniük. A torna számos nagyszerű játékost léptetett elő, különösen azokból az országokból, ahol a salakpályák népszerűek, például Spanyolországból, Argentínából és Brazíliából.

Díjak: French Open

A többi Grand Slam-tornához hasonlóan itt is lenyűgöző pénzdíjakat kínálnak. A 2023-as évben az összdíjazás 49,6 millió euró volt. Az egyéni versenyek győztesei egyenként 2,3 millió eurót kaptak. Érdemes megjegyezni, hogy a French Open volt az első Grand Slam-torna, amely 2006-ban egyenlővé tette a férfi és női játékosok számára járó pénzdíjakat.

Teniszcipő a salakpályára

A Roland Garros pályái

A Roland Garros jellegzetessége a salakpályák. Ez az egyedülálló borítás lassú és technikailag igényes. A labdák magasan és lassan pattognak, ami a védekezésre összpontosító játékosoknak és azoknak kedvez, akik erősen meg tudják pörgetni a labdát. A torna főpályája a Court Philippe Chatrier, amely 2020 óta behúzható tetővel rendelkezik. A második legnagyobb pálya a Court Suzanne Lenglen, amelyet a legendás francia teniszezőnőről neveztek el.

 

Grand Slam Wimbledon - Hagyomány és Presztízs a Füvön

Wimbledon, hivatalos nevén The Championships, Wimbledon, a világ legrégebbi és legrangosabb tenisztornája, amelyet füves pályán játszanak. Története 1877-ig nyúlik vissza, amikor az All England Lawn Tennis and Croquet Club megszervezte az első bajnokságot. Kezdetben csak férfiak vehettek részt a versenyen, de 1884-ben már bevezették a női tornát is.

Wimbledon számos hagyományáról híres. A játékosoknak fehér ruhát kell viselniük, és a királyi páholy még mindig fontos szerepet játszik a díjkiosztó ünnepségen. A torna arról is ismert, hogy tejszínes epret szolgálnak fel, ami a wimbledoni élmény elválaszthatatlan részévé vált.

Az évek során Wimbledon számos történelmi pillanatnak tanúja volt a teniszben. Itt játszották 1980-ban a híres döntőt Björn Borg és John McEnroe között, amelyet a történelem egyik legjobb mérkőzésének tartanak. 2019-ben Novak Djokovic és Roger Federer játszotta a torna történetének leghosszabb döntőjét, amely közel öt órán át tartott.

Lásd még: Tenisz kollekciók Wimbledonra

Díjak: Wimbledon 

Wimbledon a teniszvilág egyik legmagasabb összegű pénzdíját kínálja. A 2023-as évben az összdíjazás 44,7 millió font volt. Az egyéni versenyek győztesei egyenként 2,35 millió fontot kaptak. Érdemes megjegyezni, hogy Wimbledon volt az utolsó a Grand Slam-tornák közül, ahol kiegyenlítették a férfi és női díjakat, ami 2007-ben történt.

Wimbledoni pályák 

Wimbledon az egyetlen Grand Slam-torna, amelyet füves pályán rendeznek. Ez a gyors felület kedvez a támadásra törekvő, jó adogatással és szerva-röpte képességgel rendelkező játékosoknak. A torna főpályája a Centre Court, amely 2009 óta behúzható tetővel rendelkezik. A második legfontosabb pálya az No.1 Court, amely 2019-ben szintén behúzható tetővel lett ellátva.

A füves pályák a legmagasabb színvonalú fenntartása rendkívül igényes feladat. A kertészek csapata egész évben azon dolgozik, hogy a pályák tökéletesek legyenek a két hetes versenyre. A füvet gondosan 8 mm magasra vágják, hogy biztosítsák az optimális labdapattanást.

US Open - amerikai Grand Slam-torna

A US Open, a naptári év utolsó Grand Slam-tornája 1881-ig nyúlik vissza, és gazdag a története. A tornát eredetileg U.S. National Championship néven ismerték, és a Rhode Island-i Newportban játszották. 1915-ben a New York-i Forest Hillsbe helyezték át, 1978 óta pedig a jelenlegi helyszínén, a New York-i USTA Billie Jean King National Tennis Centerben rendezik meg.

A US Open mindig is az innovációról volt híres. Ez volt az első Grand Slam-torna, amely 1970-ben bevezette a tie-breaket. A nemek közötti egyenlőség terén is úttörő szerepet játszott, hiszen már 1973-ban egyenlő díjakat kínált a férfiak és a nők számára, ami nagyrészt Billie Jean King erőfeszítéseinek köszönhető.

Ez a torna a tenisz történetének számos drámai pillanatának tanúja volt. 1995-ben Pete Sampras az Andre Agassi elleni döntő mérkőzését azzal fejezte be, hogy sírva fakadt a pályán, így tisztelegve elhunyt edzője előtt. 2019-ben a 19 éves Bianca Andreescu szenzációsan legyőzte Serena Williamst a döntőben, és ezzel ő lett az első kanadai Grand Slam-tornagyőztes.

 

 

Díjak a US Openen

A verseny híres a bőséges pénzdíjairól. A 2023-as évben az összdíjazás elérte a 65 millió dolláros rekordot. Az egyéni versenyek győztesei fejenként 3 millió dollárt kaptak. Ami érdekes, hogy a US Open a korai fordulókban kieső játékosoknak is jelentős pénzdíjakat ajánl fel, azzal a céllal, hogy a profi teniszezők szélesebb körét támogassák anyagilag.

US Open pályái

A US Open kemény borítású pályákon kerül megrendezésre. A tornát 1978 óta a DecoTurf borításon játsszák, amelyet 2020-ban a Laykold váltott fel. Ezek a pályák gyorsabbnak számítanak, mint az Australian Openen használtak, ami a támadásra törekvő játékosoknak kedvez.

A torna fő pályája az Arthur Ashe Stadion, a világ legnagyobb teniszstadionja, amely több mint 23 000 néző befogadására alkalmas. Ez a pálya, akárcsak a második legnagyobb, a Louis Armstrong Stadion, behúzható tetővel rendelkezik, így a játék akár az eső esetén is folytatódhat.

Grand Slam-tornák profiljai - Összefoglalás

A Grand Slam-tornák a professzionális tenisz lényege. Mindegyiknek megvan a maga egyedi története, hagyományai és jellegzetességei, amelyek különlegessé teszik. Az Australian Open nyári izgalmakat kínál az év elején, a French Open salakon teszi próbára a játékosok állóképességét, Wimbledon füves pályákon hagyományt és eleganciát ápol, a US Open pedig zárja a szezont nagy amerikai döntővel a kemény pályákon.

 

Ez a négy torna nemcsak a teniszvilág legnagyobb pénzdíját és presztízsét kínálja, hanem a játékosok karrierjét is befolyásolja. Grand Slamet megnyerése minden profi teniszező álma, és a Klasszikus Grand Slam megszerzése (egy év alatt mind a négy torna megnyerése) a sport egyik legnagyobb teljesítményének számít.

 

A teniszrajongók számára a Grand Slam-tornák nem csak arra nyújtanak lehetőséget, hogy a legjobb játékosokat láthassák élőben, hanem arra is, hogy megtapasztalják az egyes versenyek egyedi hangulatát. A melbourne-i forró nyártól kezdve a párizsi tavaszon és a londoni eperkrémesen át a New York-i őszig minden egyes torna felejthetetlen élményt nyújt.

 

Függetlenül attól, hogy kezdő teniszrajongó vagy haladó játékos vagy, a Grand Slam-tornák jelentőségének és történetének megértése még jobban meg fogja becsülni ezt a nagyszerű sportágat. És ki tudja - talán ezek a tornák inspirálnak majd arra, hogy fejleszd a saját tenisz képességeidet, és fektess be a megfelelő felszerelésbe, hogy elérd a céljaidat a pályán.

 

Olvass tovább

A * -gal jelölt mezők szükségesek.

* Beleegyezem, hogy személyes adataimat a Tennis-Zone feldolgozza.

A megrendelésed egy uniós bejegyzett társaság nevében helyezed el, így a boltunkban a megrendelés árai ÁFA nélkül jelennek meg. A megrendelés leadása után kapott számlán 0% -os ÁFÁ lesz feltüntetve az árukra.