Ingyenes kiszállítás 51199 Ft felett
Visszatérítés 30 nap
Több mint 17000 termék

HÖLGYEIM ÉS URAIM, ÜDVÖZÖLJÜK ÖNÖKET AZ AUSTRALIAN OPENEN!

Újabb teniszszezont kezdünk, és mint mindig, a napsütésnek megfelelően, üdvözöljük Ausztráliában! Idén az Australian Open még több izgalmat kínál, mint korábban! Már csak néhány hét múlva dől el, hogy Novak Djokovics eléri-e a 10. címét a kedvenc tornáján, és beéri-e a páratlan Rafát a Grand Slam-címek számát tekintve. Vajon a lengyel világelső Iga Świątek ugyanolyan fantasztikus formát mutat, mint tavaly, és újabb bajnoki címet nyer?  Türelmetlenül várjuk!

Tenisz világbajnokság

Mint ismeretes, az Australian Open - amelyik a január második felében a melbourne-i teniszpályákon zajlik - a világ egyik legrangosabb teniszversenye, amelyik a Wimbeldonnal, a Roland Garrosszal és a US Opennel együtt az úgynevezett Grand Slamet alkotja. De vajon elgondolkodott-e valaki azon, hogy ki és mikor döntötte el azt, hogy hol tartsák meg ezt a leglátványosabb teniszversenyt? És miért vették át a teniszbajnokságok esetében a "slam" bridzsre való tipikus kifejezést? Megfejtettük ezeket a rejtvényeket.

A 20. század elején a tenisz növekvő népszerűsége kapcsán a brit és a francia teniszszövetség, valamint többek között az ausztrál szövetséggel együtt megalakították a Nemzetközi Tenisz Szövetséget, amelyik 1913-ban tartotta első ülését. Akkoriban három versenyt hoztak létre, amelyeket "világbajnokságnak" neveztek: A World Grass Court Championships, amelyeket a wimbledoni füves pályákon rendeznek, a World Hard Court Championships, amelyeket a párizsi agyagos pályákon rendeznek, és a World Covered Court Championships, amelyeket fedett fafelületen rendeznek. Amikor azonban nyilvánvalóvá vált, hogy a World Covered Court Championships nem vonzottak jó játékosokat, az amerikai és az ausztrál tenisz pedig egyre sikeresebbé vált, módosításokat hajtottak végre - a korábban létrehozott 3 tornát megszüntették, és helyükre Nagy-Britannia, Franciaország, Ausztrália és az USA nemzeti bajnokságait hozták létre.

A kártyázástól a teniszezésig

A "Grand Slam" kifejezés a bridzsből származik, és azt jelenti, hogy minden lehetséges ütést meg kell licitálni és nyerni. Először 1933-ban használták a tenisszel összefüggésben, amikor az ausztrál Jack Crawford megnyerte az ausztrál, a francia és a wimbledoni bajnokságot, és az amerikai bajnokság döntőjébe jutott a brit Fred Perry ellen. A döntőt megelőző napon John Kieran újságíró, aki lelkes bridzsező volt, azt írta a New York Timesban, hogy "Ha Crawford ma legyőzi Perryt, az olyan lesz, mintha Grand Slamet nyerné a teniszpályán." Crawford végül kikapott, és mint később kiderült, Perry volt az első játékos, aki négy bajnoki címet nyert (bár nem ugyanabban a naptári évben). A kifejezés a köznyelvben is elterjedt, és ma már a világ négy legrangosabb tenisztornájára utal.

Australian Open – Happy Slam

Az Australian Open az év első Grand Slam-tornája, amelyiket minden évben az ausztráliai Melbourne Parkban, Melbourne-ben rendezik meg. A versenyen férfi és női egyéni mérkőzéseket, férfi és női páros és vegyes páros mérkőzéseket, junior bajnokságot, kerekesszékes versenyeket, valamint teniszlegendák közötti mérkőzéseket és bemutató versenyeket rendeznek.

A torna első versenyét 1905 novemberében rendezték meg a melbourne-i Warehouseman's Cricket Ground füves teniszpályáján. 1988 óta az AO-t a Melbourne Parkban játsszák kemény, jellegzetes kék színű pályákon.

Az AO-t néha "ázsiai/csendes-óceáni Grand Slam"-nek is nevezik, és a korszerűségéről vált ismertté, mivel ez volt az első Grand Slam-torna, ahol beltéri játékokat rendeztek, és a főpályákon tolótetőket szereltek fel az eső és a gyilkos hőség elleni védelem érdekében. Ez az első Grand Slam-torna, ahol a férfi egyéni döntőket éjszaka rendezik meg, és ez az első, ahol a vonalbírók számára elektronikus vonalhívást vezettek be, a "Hawk-Eye" technológia továbbfejlesztett változatát használva.

Az Australian Opent gyakran nevezik "Happy Slam"-nek, mert a legtöbb játékos egyszerűen imádja. Először is, az AO az év első Grand Slam-versenye, így a játékosok frissen és felkészülten vágnak neki a szezonnak. A szezon során egyre több sérülés fordulhat elő, de a melbourne-i pályára lépve a játékosok frissek, jó formában vannak, és készen állnak az új szezonra. Emellett a játékosok a teniszpályák elhelyezkedését is szeretik. Párizsi, londoni és New York-i megfelelőivel ellentétben Melbourne kevésbé zsúfolt és sokkal látogatóbarátabb. Aki először használta a "lucky slam" kifejezést az Australian Openre, az nem más volt, mint Roger Federer - aki arról ismert, hogy gyakran már karácsonykor Ausztráliába érkezett az egész családjával!

Az AO bajnokai

Ausztrália földrajzi távolsága és az ünnepek és a szabadsági időszak közelsége miatt a 20. század elején nagyon kevés külföldi játékos indult a versenyen. Az 1920-as években körülbelül 45 napig tartott egy hajós utazás Európából Ausztráliába. Még az 1960-as és 1970-es években is, amikor az utazás sokkal könnyebb lett, olyan kiváló játékosok, mint Manuel Santana, Jan Kodeš és Björn Borg nagyon ritkán vagy egyáltalán nem jártak Ausztráliában. A torna a nyolcvanas évek közepéig nehezen vonzotta a legjobb játékosokat, de azóta a déli félteke egyik legnagyobb sporteseményévé és a leglátogatottabb Grand Slam-tornává nőtte ki magát.

1988-ban rendezték meg először a tornát a Flinders Parkban (később Melbourne Parkra nevezték át). A helyszínváltozás azt befolyásolta, hogy a versenyt nem a füves pályán rendezték, hanem a  kemény pályán. Érdemes megemlíteni, hogy Mats Wilander volt az egyetlen játékos, aki füves és kemény teniszpályán is megnyerte a tornát.

Az AO Open-korszak vitathatatlan bajnoka kétségtelenül Novak Djokovic, aki a legtöbb egyéni címet szerezte a tornán, összesen kilencet. Roy Emerson és Roger Federer hatszor nyert Ausztráliában. Az Australian Openen női egyéniben Serena Williamsnek van a legtöbb győzelme - hét.

AO 2023 – sok minden lesz

Minden jel arra utal, hogy a 2023-as Australian Open egyéni győztese a férfiaknál Novak Djokovic, míg a nőknél Iga Świątek lesz a győztes.

Még mindig Rafael Nadal a címvédő, de a spanyol egészségi állapota kérdéses. Ha Nadalnak nem lesz semmilyen sérülés, akkor minden bizonnyal ő lesz a torna kedvence a döntőbe jutásra. Nem szabad megfeledkezni a 19 éves Carlos Alcarazról sem, a jelenlegi világelsőről, aki a tavalyi US Openen elért sikere után az Australian Openen is indul. Alcaraz már bizonyította, hogy rendelkezik azzal, ami a nagy címek megnyeréséhez szükséges, de vajon képes lesz-e idén legyőzni nagy tapasztalatú honfitársát és a rendkívül motivált szerbet? Ne felejtsük el, hogy Casper Ruud is érdekes esélyes az Australian Open megnyerésére, aki a US Open döntőjében elszenvedett vereség után szeretne visszavágni. Ha Alcaraz nem lett volna, a norvég lett volna a világelső, és nagy esélye van arra, hogy ő legyen az AO győztese. Daniil Medvegyev az előző két Australian Open-döntőbe jutott, de tavaly műtéten esett át, így ezen a tornán nem tűnik túl valószínűnek a győzelme.

A 2023-as Australian Open női egyéni előrejelzései között kétségtelen, hogy Iga Świątek az egyértelmű favorit. A lengyel tavaly az Australian Openen az elődöntőig jutott, és minden bizonnyal csalódott volt a Danielle Collins elleni vereség után. A következő hónapokban azonban Świątek kiváló formát mutatott, megnyerte a Double Sunshine-t, majd a French Opent és a US Opent. Nehéz meggyőző érvet felhozni arra, hogy bármelyik játékos legyőzze Iga Świąteket, aki a WTA Tour legkövetkezetesebb és rendes játékosa, aki 2022-ben 67 győzelmet könyvelhetett el mindössze kilenc vereséggel szemben. Ha azonban valahogy nem Iga lesz az, aki Ausztráliában Grand Slam-címet szerez, akkor talán Naomi Osaka, Caroline Garcia vagy Simona Halep lesz az, bár az utóbbi felett fekete felleg lebeg egy tiltott szerre vonatkozó pozitív teszt kapcsán. Érdemes megemlíteni Ons Jabeurt is, aki tavaly két döntőbe jutott, de kikapott, és minden bizonnyal reméli, hogy 2023 még jobb év lesz számára - fogadjunk, hogy az új szezont egy Australian Open-győzelemmel szeretné kezdeni.

Olvass tovább

A * -gal jelölt mezők szükségesek.

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Strefa Tenisa Sp. z o.o. Sp. K.

A megrendelésed egy uniós bejegyzett társaság nevében helyezed el, így a boltunkban a megrendelés árai ÁFA nélkül jelennek meg. A megrendelés leadása után kapott számlán 0% -os ÁFÁ lesz feltüntetve az árukra.